Historie genového sadu

Staré a krajové odrůdy ovocných stromů z volné krajiny i starých zahrad poměrně rychle mizí. Jednou z možností jejich zachování pro příští generace je soustředění těchto časem a místem prověřených starých odrůd na nějaké místo, kde ve formě živých dlouhověkých stromů za minimálních nákladů nejlépe uchovají genetické informace, a odkud je bude možné použít pro množení a následnou výsadbu do volné krajiny, popř. ke šlechtitelským účelům. Je nutné, aby byla tato místa v přírodních  podmínkách, které nejvíce odpovídají původním, nalezeným matečním stromům.

Z těchto důvodů byl na Tachovsku v roce 1998 zahájen rozsáhlý neoficiální program na zachování starých a krajových odrůd ovocných stromů Tachovska (dále starých odrůd). Během následujících čtyř let proběhly rozsáhlé zjišťovací práce, při kterých bylo odebráno cca 1100 kusů nejrůznějšího ovoce na území okresu Tachov. Z tohoto množství bylo pracovníky Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy a Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity Brno určeno 267 starých a krajových odrůd ovoce a dalších 40 odrůd se určit nepodařilo, takže jsou vedeny s tzv. „popisem“.

V letech 2003 – 2006 byly z jednotlivých určených ovocných stromů odebrány rouby a naroubovány na semenáče, zapěstované jako vysokokmeny.

Dalším krokem bylo zřízení a následné provozování genového sadu starých a krajových odrůd ovocných stromů Tachovska (dále jen GS), kam by mohly být zapěstovaní roubovanci přesazováni, a kam by se postupně dosazovali další roubovanci. Hledání, určování a roubování dalších starých odrůd neustále pokračuje.

GS byl založen na pozemcích města Tachova v roce 2006. Rozkládá se na jihozápadním okraji města Tachova na 2,2045 ha zemědělské půdy, kterou má provozovatel sadu, spolek Genové sady Tachovska, v pachtu, a to na dobu neurčitou. Ovocné stromy jsou vysazeny na 2,02 ha. Součástí sadu je i prostor – „školka“ o rozměrech cca 5x15m, ve kterém jsou na semenáčky roubovány staré odrůdy a zapěstováváni noví roubovanci.

Přejít nahoru